Jak prać dywan wełniany?

Dywan wełniany to jedna z tych rzeczy, które śmiało możemy określić klasyką w najlepszym wydaniu. Doceniać należy szczególnie egzemplarze tkane ręcznie przez doświadczonych w swym fachu rzemieślników. Dywany wełniane nie tylko są piękne, dostępne w wielu kolorach, wzorach, kształtach i rozmiarach, dzięki czemu idealnie sprawdzają się praktycznie w każdym wnętrzu, niezależnie od jego stylistyki, ale i przyjazne dla środowiska naturalnego. I choć powstaje coraz więcej dobrej klasy dywanów z włókien syntetycznych, wciąż nie sposób porównywać je do miękkich, sprężystych, przyjemnych w dotyku dywanów z wełny owczej. Nic więc dziwnego, że niezmiennie od lat są to najbardziej pożądane egzemplarze. A skoro tak wiele osób decyduje się na ich kupno, warto wyjaśnić kwestię czyszczenia wełnianych dywanów. Jak prać dywan wełniany, by skutecznie go odświeżyć, a przy tym nie uszkodzić?

Jak prać dywan wełniany? Pranie w wodzie

Nie wiedzieć czemu po dziś dzień część osób wierzy w to, że dywanów wełnianych w ogóle nie powinno się prać w wodzie. Skąd się wziął ten mit? Do końca nie wiadomo. Odpowiadając jednak na pytanie tytułowe, czyli: „Jak prać dywan wełniany?” przede wszystkim chcemy zaznaczyć, że bez najmniejszych obaw można, a nawet powinno robić się to z użyciem wody. Tylko wówczas uda nam się wywabić silne plamy i zabrudzenia. Należy jedynie pamiętać, że temperatura wody ma ogromne znaczenie – wrzątek i gorąca woda rzeczywiście mogłyby doprowadzić do trwałego zniszczenia naturalnego runa. Stąd woda powinna być letnia. Poza tym, nie wolno doprowadzić do zbyt silnego przemoczenia dywanu. Jednocześnie konieczne jest dokładne wypłukanie dywanu z użytego detergentu oraz brudu. Jak to zrobić? Jak prać dywan wełniany, aby go nie uszkodzić? Przede wszystkim należy być dokładnym i delikatnym. Czyszczenie z pewnością ułatwi nam specjalny odkurzacz piorący, więc jeśli tylko mamy możliwość zakupu takiego sprzętu lub pożyczenia od znajomych, niewątpliwie warto.

Jak prać dywan wełniany? Po jakie środki czystości sięgnąć?

Wiele osób zastanawia się nad tym, jak prać dywan wełniany, lecz niewiele zadaje sobie pytanie o to, jakich detergentów użyć. W sklepach przecież aż roi się od znanych z reklam środków czyszczących. Okazuje się jednak, że w przypadku dywanów naturalnych, należy ostrożnie dobierać chemikalia, ponieważ niektóre z nich mogą zniszczyć wełniane runo. Na sklepowych półkach lub w internecie powinno się poszukiwać produktów oznaczonych jako „Wool Safe”, zaś szerokim łukiem omijać te, które mają w składzie wybielacze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *