Jak wyprać dywan na sucho?

Jeśli zaliczamy się do grona osób, którym bałagan i brud są wstrętne, lubimy za to czystość i staramy się, by w naszym domu zawsze panował porządek, powinniśmy zadbać o każdy szczegół. Skoro raz na jakiś czas pierzemy tekstylia (np. firany i zasłony) oraz regularnie odkurzamy i myjemy podłogę, musimy pamiętać również o czyszczeniu dywanów. One też się brudzą, a do tego zbiera się w nich sporo kurzu, roztoczy, bakterii i nieprzyjemnych zapachów. Poza systematycznym odkurzaniem, np. raz do roku (lub częściej lub rzadziej, w zależności od indywidualnych potrzeb) dywany należy wyprać. Oczywiście najprościej oddać dywan do pralni lub zaopatrzyć się w specjalny odkurzacz piorący. Powiedzmy sobie jednak szczerze – jest to dość kosztowne rozwiązanie. Na szczęście istnieje niezła alternatywa, czyli tzw. „pranie na sucho”. Jak wyprać dywan na sucho?

Jak wyprać dywan na sucho proszkiem?

Nie ulega wątpliwości, że czyszczenie dywanów na sucho to najprostsza, niewymagająca zbyt dużo nakładu pracy metoda. Wobec tego, jak wyprać dywan na sucho? Otóż wystarczy w sklepie z chemią zaopatrzyć się w specjalny proszek do czyszczenia dywanów na sucho. W dzisiejszych czasach producenci dają nam spory wybór tego typu preparatów. Bądźmy jednak czujni. Zanim sugerując się ceną i ładnym opakowaniem wybierzemy jeden z nich, upewnijmy się, że będzie on bezpieczny dla materiału, z jakiego został utkany nasz dywan. A kiedy już zakupimy odpowiedni środek, wystarczy, że równomiernie rozsypiemy go po całej powierzchni dywanu, wetrzemy szczotką w runo i pozostawimy tak na kilkadziesiąt minut lub kilka godzin (w zależności od zaleceń producenta). W tym czasie proszek pochłonie cały brud, stąd na koniec trzeba jedynie dokładnie odkurzyć dywan. Warto mieć na uwadze, że bardzo podobne właściwości do specjalnych proszków do prania dywanów na sucho wykazuje najzwyklejsza soda oczyszczona, jaką każdy z nas z pewnością ma w swojej kuchni.

Jak wyprać dywan na sucho preparatem w sprayu?

Jak wyprać dywan na sucho? Czy specjalny preparat w proszku bądź kuchenna soda oczyszczona to jedyny sposób? Otóż nie! Do wyboru mamy jeszcze środki czyszczące w sprayu, czyli tzw. suchą pianę do prania dywanów. Działa ona właściwie na ten samej zasadzie, co środki sypkie. Również rozprowadzamy ją na całej powierzchni dywanu, pozostawiamy na jakiś czas i wreszcie dokładnie odkurzamy pozostałości wraz z całym brudem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *